Vatan dernegi/hidir kartal/sorularla islamiyet.com /hıdır yeşilyurt/abdulgaffur/fevzi bozkurt reddiye


Bismillahirrahmanirrahim

Hayırlara vesile olması dileği ile

sevgili vatan derneğini takip edenler ,adanada abdulgaffur u takip edenler ,mersinde fevzi bozkurt u takip edenler,hıdır kartalı takip edenler,coskun şahini takip edenler,hıdır yeşilyurtu takip edenler ve tüm türkiyede sorularla islamiyet  isimli web sitesini takip edenler lütfen yukarda zikredilen kişilerin İslam dinini tahrif eden itikadlarını  artık görün ve uyanın.şimdi size aşağıda detaylı bilgiler verilcek.

soru : el fazl küfür konulardan herhangi biri yada dinde bilinmesi zaruri olan hükümlerden herhangi birini inkar etmenin bilerek yada bilmeyerek hükmü nedir!kişi öğrenmediği yada duymadığı için mükellef olur mu?

Cevap 1 orijinal halde imam nevevi:الحلال ما حلله الله ورسوله، والحرام ما حرمه الله ورسوله، والدين ما شرعه الله ورسوله، وليس لأحد أن يخرج عن شيء مما شرعه الرسول صلى الله عليه وسلم، وهو الشرع الذي يجب على ولاة الأمر إلزام الناس به، ويجب على المجاهدين الجهاد عليه، ويجب على كل واحد اتباعه ونصره (3) .
وهكذا الحكم المعلوم من الدين بالضرورة، والذي يعتبر منكره كافراً، له قيود يمكن معرفتها وتحديدها من خلال ما سنورده من كلام أهل العلم فيما يلي:
فهذا الشافعي يبيّن أن من الأحكام ما هو معلوم عند العامة فضلاً عن الخاصة فلا يسعهم جهله فيقول: العلم علمان: علم عامةٍ لا يسع بالغاً غير مغلوبٍ على عقله جهله، مثل: الصلوات الخمس، وأن لله على الناس صوم شهر رمضان، وحج البيت إذا استطاعوه، وزكاة في أموالهم، وأنه حرم عليهم الزنا والقتل والسرقة والخمر، وما كان في معنى هذا، مما كلّف العباد أن يعقلوه ويعملوه ويعطوه من أنفسهم وأموالهم، وأن يكفوا عما حرم عليهم منه.
وهذا الصنف كله من العلم موجوداً (4) نصاً في كتاب الله، وموجوداً عاماً عند أهل الإسلام، ينقله عوامهم عن من مضى من عوامهم، يحكونه عن رسول الله، ولا يتنازعون في حكايته ولا وجوبه عليهم.
وهذا العلم العام الذي لا يمكن فيه الغلط من الخبر، ولا التأويل، لا يجوز فيه التنازع (5) .
ويقول – في موضع آخر -: أما ما كان نص كتاب بيّن، أو سنة مُجتمع عليها فالعذر مقطوع، ولا يسع الشك في واحدٍ منهما، ومن امتنع من قبوله استتيب (6) .
ويقرر النووي أن هذه الأحكام ثابتة بالإجماع المعلوم عند العامة فيقول: فأما اليوم وقد شاع دين الإسلام، واستفاض في المسلمين علم وجوب الزكاة حتى عرفها الخاص والعام، واشترك فيه العالم والجاهل، فلا يعذر أحد بتأويل يتأوله في إنكارها، وكذلك الأمر في كل من أنكر شيئاً مما أجمعت الأمة عليه من أمور الدين إذا كان علمه منتشراً كالصلوات الخمس، وصوم شهر رمضان، والاغتسال من الجنابة وتحريم الزنا والخمر ونكاح ذوات المحارم…
فأما ما كان الإجماع فيه معلوماً عن طريق علم الخاصة كتحريم نكاح المرأة على عمتها وخالتها، وأن القاتل عمداً لا يرث، وأن للجدة السدس وما أشبه ذلك من الأحكام، فإن من أنكرها لا يكفر، بل يعذّر فيها لعدم استفاضة علمها في العامة

 

 

cevap 1 Türkçesi  :İslam hukukunda, cehaletin mazeret sayılması sadece “karibu’l-ahd” denilen yeni müslüman olmuş ve söz konusu hususları öğrenecek bir zamanın geçmediği bir durumla sınırlı olarak kabul edilir. (bk. Nevevî, el-Mecmu’, 3/14, 80)

Küfür gerektiren bir söz söyleyen veya bir fiil işleyen kimse kâfir olur. İster bu küfür sözünü öyle inandığı için söylemiş olsun, ister -inanmadığı halde- istihza / alay şeklinde olsun, ister inattan ötürü olsun, bu kişi kâfir olur. (bk. İbn Hacer el-Heytemi, ez-Zevacir, 1/47)

Ancak bu sözün herkes tarafından açıkça bilinen bir gerçeğe (zaruriyat-ı diniyeye) dair olması önem arzeder. Şayet herkes tarafından bilinmeyen bir husus ise, bunda bir mazeret kapısı açılabilir. Fakat şuurlu bir müminin de böyle teorik, derin meselelerle ilgili görüş beyan etmekten uzak kalması gerekir.

Örneğin, bir kimse, zinanın, içkinin haram olmadığını veya namazın, orucun farz olmadığını söylese kâfir olur. Çünkü bunlar gibi herkes tarafından bilinen bu gibi hükümleri bilmemek mazeret değildir. Buna mukabil, bir kimse: “İddet süresi içinde olan bir kadını nikahlamak caizdir” dese kâfir olmaz. Çünkü bu bilgi ilim ehline mahsustur. Bununla beraber, ilgili adama bunun haram olduğunu bildirdikten sonra yine aynı fikrinde ısrar ederse, o zaman kâfir olur. (bk. Nevevî, a.y)

Özetle: Bir insan yakın zamanda müslüman olmuş veya dini bilgileri öğrenmesi kolay olmayan bir ortamda yaşıyorsa, bunun -küfür olan bir sözü- hakkında “ben bunun küfür olduğunu bilmiyordum” demesi kabul edilir. Bu iki şartı taşımayan kimsenin cehaleti özür sayılmaz. (bk. Nevevî, 12/143; 20/19)

lakin muteber alimlerin bu kadar açık hükümlerine rağmen , malesef yorum yapan ,kendi kendine kafir olmayacağı hükmü veren bu ve benzeri zavallılara da Allah hidayet nasip etsin.abdulgaffur gibi fevzi bozkurt gibi hıdır kartal gibi,hıdır yeşilyurt gibi,vatan derneğinin fetva kurulunda bulunup melekler ile ilgili fetva veren zavallılar gibi ,

https://sorularlaislamiyet.com/kufur-oldugunu-bilmeden-yapilan-sey-kisiyi-kafir-eder-mi bu sitedeki yorum kısmına sonuç yazan zavallılar gibi bakın ne sonuç yazıyor bu sitede ,tam bir misyonerlik çalışması bir sonuç açıklaması aşağıda dikkat edin aşağıdaki üç paragraf sorular ile islamiyet isimli misyoner sitenin lütfen dikkatli okuyalim.aşağıdaki üç paragraf batildir!

”’Bu açıklamalar(el fazl küfür sözler yani) insanları sakındırmak ve daha dikkatli olmaya yönlendirmek içindir. Yoksa bu ifadeleri söyleyenlere kafir demek doğru olmaz. Bu konuda temel kural şudur: Müslüman olduğunu söyleyen kişiye asla kafir denilemez.

Alimlerimiz “elfaz-ı küfür” dediğimiz bazı kelimeleri söylemenin küfür olacağını söylemişler. Ancak bu sözleri söyleyenlere de kafir dememişlerdir. Daha dikkatli olsunlar diye ikaz etmek için uyarmışlardır.

Bir insanın küfre düştüğüne hüküm vermek için belli bir ilmi heyet tarafından değerlendirilir ondan sonra küfre düştüğü anlaşılırsa tövbeye davet edilir. Eğer tövbe etmezse o zaman küfrüne hüküm verilir.

Yikaridaki üç paragraf sorular ile İslamiyet denen misyoner siteye zavallılar kafalarına göre fetva veriyorlar.ret ediyoruz elbette

peki vatan derneği ne diyor :http://dinimislam.com/site/seytan-meleklerden-degildir/ burda şeytan eskiden melek diyen bir kişi cahil ise muhkem  Ayete  ve imanin sartlarinadan biri olmasina ragmen tekfir etmiyor cehaleti mazeret görüyor

hıdır yeşilyurt ne diyor : kişi cahilse şeytan eskiden melek idi derse küfre girmez miş?hatta türkiyenin yarısı ona göre öyle imiş hatta ibni Abbas ,katade kürtibide.ne büyük iftiralar kendi kuyruklu yalanına alimleri ilave ediyor

hıdır kartal da http://dinimislam.com/site/seytan-meleklerden-degildir/

bu sohbetin 13 ila 15. dakikası arasını lütfen iyi dinleyin ilginç yaklaşımlar da bulunuyor delilleri olmayan(hiçbir kaynak ve isim vermiyor adeta muctehit gibi fetva veriyor) amma velakin şehadet telafuzunda he harfi meselesinde oda haddini aşan yoldan sapanlardan oldu.ayrıca yukarıdaki sohbetten de hesaba çekilmesi gerekli detaylı tafsilat edilmeli cemiyetin hocası olarak kendisinin cemiyetin  seytan eskiden melek idi ve bir kısım meleklerin hocası idi konusunda cehaleti nedeni ile masum gören anlayışı ret etmediği görüldü hiçbir makamda .(cemiyetin fetvasını kabul ettiği düşünülerek)

hüseyin bektaş gibi (şeytan eskiden melektir diyen ona göre cahil ise kafir değilmiş)ses kaydı mevcut

halit sevimli gibi :malesef ilk başta küfür dedi ama sonra hıdır yeşilyurt dedi ki  ben onu değiştirdim.

vatan derneğinin uydurduğu diğer fetva ise bir kişi Allahın sıfatları hariç peygamberlerin de sıfatları hariç  diğer konularda velev ki dinde zaruri hükümler olsun  eğer cehaletinden dolayı bilmiyorsa küfre girmezmiş(burda Hüseyin Bektaş farklı kafası karışmış belli.bir taraftan küfür olur diyor ama şeytan eskiden melektir diyeni tekfir etmiyor.kısaca dedigini kendisi de bilmiyor )…zavallı vatan derneği ne hale geldi artık sapık bir fırka oldu !

 

yukarıda size apaçık delilleri gösterdik.umarım ders alırsınız

Ecyad derneği başkanı : Mustafa Kemal kırışgil(talebe)

 

 

 

37 thoughts on “Vatan dernegi/hidir kartal/sorularla islamiyet.com /hıdır yeşilyurt/abdulgaffur/fevzi bozkurt reddiye

 1. I抦 impressed, I need to say. Actually rarely do I encounter a blog that抯 both educative and entertaining, and let me inform you, you may have hit the nail on the head. Your concept is excellent; the issue is one thing that not sufficient people are talking intelligently about. I am very pleased that I stumbled across this in my search for something referring to this.

 2. Can I simply say what a aid to seek out somebody who actually knows what theyre talking about on the internet. You undoubtedly know how you can carry a difficulty to gentle and make it important. More individuals have to read this and perceive this aspect of the story. I cant consider youre no more common because you definitely have the gift.

 3. Ahaa, its fastidious dialogue on the topic of this piece of writing here at this webpage, I have read all that, so at this time
  me also commenting here.

 4. A powerful share, I simply given this onto a colleague who was doing a little evaluation on this. And he the truth is bought me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If attainable, as you turn into expertise, would you thoughts updating your blog with extra details? It’s extremely helpful for me. Massive thumb up for this weblog post!

 5. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because
  of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve
  been using WordPress on numerous websites for about a year
  and am worried about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any help would be greatly appreciated!

 6. Thank you a bunch for sharing this with all of us you actually recognise
  what you’re speaking about! Bookmarked. Please also discuss
  with my website =). We will have a link change arrangement between us

 7. Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to seek out anyone with some unique ideas on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is one thing that’s needed on the net, someone with a bit of originality. helpful job for bringing one thing new to the web!

 8. Pretty element of content. I simply stumbled upon your web
  site and in accession capital to claim that I acquire
  actually loved account your weblog posts. Any way I will
  be subscribing to your augment or even I fulfillment you
  access consistently quickly.

 9. Thanks for finally talking about >Vatan dernegi/hidir kartal/sorularla islamiyet.com /hıdır yeşilyurt/abdulgaffur/fevzi bozkurt
  reddiye – Ecyad(Ehli Sunnet İnancını koruma ve Yayma derneği) <Loved it!

 10. There are certainly numerous particulars like that to take into consideration. That is a nice point to bring up. I offer the ideas above as normal inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will probably be working in trustworthy good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, however I’m positive that your job is clearly identified as a good game. Both girls and boys feel the affect of only a moment抯 pleasure, for the rest of their lives.

 11. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some
  experience with something like this. Please let me know if
  you run into anything. I truly enjoy reading
  your blog and I look forward to your new updates.

 12. Awesome website you have here but I was wondering if
  you knew of any message boards that cover the same topics talked about in this article?

  I’d really love to be a part of online community where I can get opinions from other
  knowledgeable individuals that share the same interest.

  If you have any suggestions, please let me know. Appreciate it!

 13. You made some first rate points there. I appeared on the internet for the problem and found most individuals will go along with along with your website.

 14. Nice blog here! Also your site loads up fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 15. This is really interesting, You’re an excessively professional blogger.
  I have joined your rss feed and look ahead to in search of more of your wonderful
  post. Also, I’ve shared your website in my social networks

 16. Good post however I was wanting to know if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.
  Appreciate it!

 17. Wow! This blog looks just like my old one! It’s on a totally different
  subject but it has pretty much the same page layout and
  design. Outstanding choice of colors!

 18. Hi, i believe that i noticed you visited my site so i came to return the want?.I’m attempting to find issues to enhance my website!I guess its ok to use some of your ideas!!

 19. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.

  nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again since exactly
  the same nearly very often inside case you shield this
  increase.

 20. The other day, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a
  thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has
  83 views. I know this is completely off topic but I had to share it
  with someone!

 21. naturally like your web site but you have to test the
  spelling on quite a few of your posts. Several of them
  are rife with spelling issues and I find it very bothersome to inform the reality on the other
  hand I’ll surely come again again.

 22. great submit, very informative. I ponder why the other
  experts of this sector do not realize this. You must continue
  your writing. I am confident, you’ve a huge readers’ base already!

 23. Good day! I could have sworn I’ve been to your blog before but after going through many of the articles I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.